no-img

پایان نامه ، تحقیق و مقاله | دیجی لود
adsads

ادامه مطلب

DOC
ارزیابی ژنوتیپ های نعناع در طی دو سال زراعی و همچنین تحت انکوباتورهای LED و نیز اثرات متقابل بين قارچ‌هاي ميكوريزا و نور : رساله دکتری رشته زراعت و پرورش گیاه
doc
تعداد صفحات : 250
پایان نامه دکتری(PH.d)
رشته کشاورزی - زراعت و پرورش گیاه
همراه با جداول ، اشکال و نمودار
20000 تومان
20000 تومان – خريد


پایان نامه ای که به شما همراهان صمیمی فروشگاه دیجی لود معرفی میگردد از سری پایان نامه های جدید رشته  کشاورزی – زراعت و پرورش گیاه با عنوان ارزیابی ژنوتیپ های نعناع در طی دو سال زراعی و همچنین تحت انکوباتورهای LED و نیز اثرات متقابل بين قارچ‌هاي ميكوريزا و نور در  250 صفحه با فرمت Word (قابل ویرایش) در مقطع دکتری PH.d  تهیه و نگارش شده است. امیدواریم مورد توجه کاربران سایت و دانشجویان عزیز مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته های جذاب کشاورزی  قرار گیرد.

 

چکیده رساله ارزیابی ژنوتیپ های نعناع در طی دو سال زراعی و همچنین تحت انکوباتورهای LED و نیز اثرات متقابل بين قارچ‌هاي ميكوريزا و نور:

كاربرد مستقيم گياهان دارويي در دهه‌هاي اخير به طور قابل ملاحظه‌اي افزايش پيدا كرده است و تعداد زيادي از داروهاي موثر و با اهميت كه امروزه مورد استفاده قرار مي‌گيرند، از اين گياهان استخراج مي‌شوند. مصرف رو به تزايد اين گياهان تنها به كشورهاي در حال توسعه محدود نمي‌شود و اخيراً در كشورهاي توسعه يافته نيز جايگاه ويژه‌اي را به خود اختصاص داده است. در كشور ما به لحاظ تنوع جغرافيايي و اقليمي، گونه‌هاي گياهي متنوعي انتشار يافته‌اند و تعداد بسيار زيادي از اين فلور غني گياهي را گياهان دارويي شامل مي‌شوند. مواد موثره و عناصر شيميايي موجود در اين گياهان بسيار متفاوت است و تنها از طريق آزمايش‌ها و تجزيه‌هاي متعدد مي­توان به ماهيت آنها پي برده و آنها را طبقه‌بندي نمود [4]. اين مواد موثره جزء متابوليت‌هاي ثانويه مي‌باشند كه بسيار متنوع بوده و در تمام گياهان عالي وجود دارند. تعداد زيادي از اين تركيبات از جمله ترپن‌ها، ساپونين‌ها، تانن‌ها، گلوكوزينوليت‌ها و پلي استيلن‌ها،گياهان را در مقابل ويروس‌ها، باكتري‌ها، قارچ‌ها و حتي حيوانات گياه‌خوار محافظت مي‌كنند و يا بر رشد و نمو گياهان مجاور تاثير مي‌گذارند [271]. بخشي از متابوليت‌هاي ثانويه گياهي، مواد فرار يا اسانس‌ها هستند كه تركيبات شيميايي بسيار متنوعي بوده و شامل دو گروه اصلي ترپنوئيدها و تركيبات آروماتيك فنيل پروپان‌ها مي‌باشند. گرچه اسانس‌ها شامل تعداد زيادي تركيبات مختلف مي‌باشند، اما اصلي‌ترين اين تركيبات مونوترپن‌ها هستند

خانواده نعناع يا Lamiaceae يكي از ده خانواده بزرگ گياهي است كه به عنوان يك الگو و منبع براي ارزيابي انواع تركيبات ثانويه گياهان مختلف به كار مي­رود [271]. اين خانواده شامل 200 جنس و حدود 2000 تا 5000 گونه گياهي است كه در نقاط مختلف دنيا به استثناء عرض‌هاي بسیار بالا و پایین پراكنده شده‌اند [15]. تركيبات موثره در این خانواده، ترپنوئيدها مي‌باشند كه با تركيبات ديگر همراهند و به طور عمده در كرك‌هاي اپيدرمي برگ‌ها، ساقه‌ها و ساختارهاي رويشي گياه وجود دارند.

از آنجايي كه مواد موثره و عناصر شيميايي تحت تاثير فرآيندهاي مختلف و شرايط محيطي مختلف در محل رويش گياه قرار مي‌گيرند، لذا برنامه‌هاي به نژادي مانند معرفي ارقام، نژادها و ژنوتيپ‌هاي جديد، همچنين جذب بهتر عناصر غذايي از طريق همزيستي گياه با قارچ‌ها و تأمين شرايط بهينه رشد از جمله کیفیت بهتر نور براي گياه مي­تواند تأثير قابل ملاحظه‌اي در بهبود و افزايش كميت و كيفيت عملكرد و اسانس توليدي گياه داشته باشد [4]. علاوه بر آن، اثرات متقابل فاكتورهاي زيستي و غير‌زيستي اهميت زيادي در موفقيت كشت محصولات گياهي دارد و در گیاهان دارویی، نور به همراه حضور میکوریزا ممکن است بتواند با افزایش میزان اسانس، در تولید و تجاری نمودن آنها نقش حائز اهمیتی را داشته باشد. اخیراً ساخت و توسعه استفاده از انکوباتورهای LED درفضاهای کنترل شده نشان داده است که عملکرد گیاهی و تولید ترکیبات ثانویه می­تواند تحت تأثیر نورهای مربوطه افزایش یابد [223]، هر چند اين نوع تحقيقات بر روي اکثر گیاهان دارویی و از جمله نعناع انجام نشده است و همچنین تا به حال گزارشی نیز مبنی بر اثرات متقابل بین میکوریزا و نورهای تک فام LED در این گیاه مشاهده نشده است.

در این ارتباط مطالعه حاضر با ارزیابی ژنوتیپ­های نعناع در طی دو سال زراعی و همچنین تحت انکوباتورهای LED و نیز اثرات متقابل بين قارچ‌هاي ميكوريزا و نور جهت نیل به اهداف زیر اجراء گردید:

1- بررسي ميزان آلودگي طبیعی ژنوتيپ‌هاي نعناع بومي ايران به قارچ‌هاي ميكوريزا

2- ارزیابی خصوصيات زراعي و محتوای اسانس تولیدی در نعناع

3- تاثير نورهاي تك فام LED بر خصوصيات مورفولوژیکی و فيزيولوژيكي گياه نعناع

4- تاثير نورهاي تك فام LED بر كميت و كيفيت اسانس گياه نعناع

5- تأثیر نورهای تک فام LED بر محتوای کلروفیل، کاروتنوئید و فعالیت آنتی­اکسیدان­های آنزیمی

6- تاثير بر هم‌كنش شدت و كيفيت نور و قارچ ميكوريزا بر خصوصيات رشدي و محتوای اسانس توليدي

7- مقايسه محيط‌هاي انكوباتور و مزرعه بر خصوصيات رشد و كميت اسانس نعناع

 

تاریخچه

گونه­های مختلف نعناع از زمان­های بسیار قدیم به عنوان یک گیاه معطر و اشتها­آور مورد توجه بوده و برای ناراحتی­های دستگاه گوارش به کار می­رفته­اند [4 و 6]. در اسطوره­های یونان بارها نام این گیاه ذکر شده است. یکی از بهترین شواهد که نشان دهنده قدمت استفاده از این محصول است، دیوار معابد ادفو در مصر می­باشد که دستورالعمل طرز ساختن عطریات مقدس که در مراسم مذهبی به عنوان بخور مورد استفاده قرار می­گرفته­اند، در آن قرار دارد. بقراط پدر علم طب از نعناع در نوشته­های خود یاد کرده است [4].

 

انتشار جغرافیایی

بسیاری از گونه­های جنس Mentha توزیع وسیعی در اروپا و آسیا دارند و پیشینه انتشار آنها مربوط به منطقه مدیترانه است [15]. از جمله گونه­های بسیار مهم این جنس از لحاظ تولید اسانس، گونه piperita M. می­باشد که به طور عمده در آمریکای شمالی، انگلستان، ایتالیا و فرانسه کشت می­شود. گونه M. spicata بومی بالکان و شمال و غرب ترکیه است و در بیشتر قسمت­های اروپا و نواحی مدیترانه­ای و شمال آمریکا کشت می­گردد [4]. گونه M. longifolia بومی مناطق مرکزی اروپا می­باشد اما در مناطق شمالی اروپا، آسیا و آفریقا نیز کشت می­گردد [142]. انتشار جغرافیایی M. pulegium در نواحی مرکزی، جنوبی و غرب اروپا، جنوب غربی آسیا، شمال آفریقا و حبشه می­باشد [3 و 5]. گونه M.arvensis نیز بومی چین، ژاپن و اروپا می­باشد، اما در آرژانتین، برزیل، استرالیا، جنوب آفریقا و آنگولا نیز کشت می­گردد [38].

برخی گونه­های متعلق به این جنس تنها در مناطق خاصی وجود داشته و به نقاط دیگر انتشار نیافته­اند. گونه­ای به نام M. gattefossei تنها در مراکش و گونه­ای به نام M. requienii تنها در جنوب اروپا و به خصوص فرانسه و ایتالیا یافت می­شود. گونه M. canadensis در آمریکای شمالی، تنها گونه بومی متعلق به دنیای جدید است. در استرالیا 3 گونه M. australis، M. diemenica و M. satureioides و در نیوزیلند گونه M. cunninghamii بیشتر از سایر گونه­ها یافت می­شوند [122]. در ایران گونه­های M. longifolia و M. spicata در نواحی شمالی و بسیاری مناطق کشور از جمله مناطق جنوبی و غرب به صورت وحشی و خودرو می­رویند. همچنین گونه M. spicata بیشتر از سایر گونه­ها کشت می­گردد [3، 5 و 6].

 

خصوصیات خانواده نعناع

تیره نعناع شامل 200 جنس و بیش از4000 گونه می­باشد که از لحاظ تعداد یکی از ده تیره بزرگ گیاهان به شمار می­رود. گیاهان تیره نعناع عموماً علفی، درختچه­ای و به ندرت درختی و یا بالا­رونده هستند [1 و 3]. برخی از آنها دارای ظاهری بوته مانند با ساقه­های چوبی شده می­باشند که در این رابطه می­توان به آویشن و اسطو خودوس اشاره نمود. اغلب گیاهان این خانواده با خشکی سازش پیدا کرده و برگ­های آنها از کرک پوشیده شده است تا از تعرق زیاد جلوگیری به عمل آورد

 

 

 

 

 

راهنمای خرید و دانلود فایل

برای پرداخت، از کلیه کارتهای عضو شتاب میتوانید استفاده نمائید.

بعد از پرداخت آنلاین لینک دانلود فعال و نمایش داده میشود ، همچنین یک نسخه از فایل همان لحظه به ایمیل شما ارسال میگردد.

در صورت بروز  هر مشکلی،میتوانید از طریق تماس با ما  پیغام بگذارید و یا در تلگرام با ما در تماس باشید، تا شکایت شما مورد بررسی قرار گیرد.

برای دانلود فابل روی دکمه خرید و دانلود  کلیک نمایید

20000 تومان – اضافه به سبدخرید


مطالب مرتبط


ديدگاه ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 9 =