no-img

پایان نامه ، تحقیق و مقاله | دیجی لود

ادامه مطلب

DOC
جمهوری اسلامی :دانلود رایگان تحقیق رشته علوم سیاسی
doc
تعداد صفحات : 20
تحقیق و جزوات آموزشی
رشته علوم سیاسی
دانلود رایگان
0 تومان
رایگان – خريد


تحقیق رشته علوم سیاسی با فرمت WORD و در ۲۰ صفحه با موضوع جمهوری اسلامی نگارش شده است. در ادامه قسمت هایی از این تحقیق ارزشمند آمده است.

جمهوری اسلامی

در بحث فرهنگ سياسي محور و تفكرات  جمهوری اسلامی از نگاه امام خميني (ره)را بر مي شماريم

وي مي فرمايند با وابستگي فرهنگي و سياسي امكان استقلال در ساير ابعاد امكان پذير نيست و بيشترين تاكيد را بر روي جوانان بخصوص قشر دانشگاه مي داند و معتقد است دانشگاهيان مديران آينده جامعه اسلامي ايران مي باشند و در همين زمينه چه نكاتي اشاره مي كنند كه داراي اهميت فراوان مي باشد كه عبارتند از :

  • پرهيز از تربيت خارجي و نجات از غربزدگي
  • معلم هاي متعهد عامل تربيت نسل آينده و تصفيه دانشگاه از عوامل غربزده
  • سياسي بار آوردن نسل آينده و مطلع كردن آنان از مسائل روز
  • اعتماد به نفس دادن به آنان و استقلال طلب برآوردن جوانان در جامعه بين المل تاثير گذار باشد.
  • ورود بانوان به عرصه هاي علمي و سياسي
  • نظارت بر دانشگاهها بشكلي كه افراد از (شيفته غرب نباشند) آن فارغ التحصيل مي شوند فقط موافق غربي ها نباشد بلكه تعلق خاطر به جامعه خود داشته باشد.
  • نزديك كردن دانشگاهيان به عنوان نمايندگان سياسي و مذهبي ( وحدت حوزه و دانشگاه)

اما در اولين هفته هاي پس از وقوع انقلاب اسلامي شاهد حصابت مسئولين نظام بر روي دانشگاه را شاهد بوديم و اين خود گوياي اين مطلب است كه دانشگاه اهميت فراواني براي مسئولين جمهوری اسلامی داشته و به علت اينكه دانشگاه نيروي بالقوه اي در جريان انقلاب نشان داده شده است مورد توجه بسياري از گروههاي سياسي و دولت واقع شد.

اولين حركت ها و انتخابات بعد از انقلاب انتصاب دكتر محمد  ملكي به عنوان مديريت دانشگاه تهران بود كه حركت بعدي يعني دو هفته بعد از انتخاب مديريت دانشگاه تهران وزارت فرهنگ و همراه با وزارت آموزش عالي را ادغام و به وزارت فرهنگ و اموزش عالي را تشكيل داد و اينها همه گوياي اين مطلب است.

تاثيرات انقلاب اسلامي

تاثيرات انقلاب اسلامي بر خلق و خوي ايرانيان اينكه ايرانيان در يك اعتماد به نفس و خود اتكائي مناسبي دست يافته اند. و اين اعتماد به نفس و خود اتكائي كه در عموم مردم در جريانات سياسي رخ داده بود و تاثيري مستقيمي نيز بر مسئولين نظام گذاشته بود و مسئولين كه خود نيز از ميان عامه مردم به مناسب حكومتي رسيده بودند در برخوردهاي سياسي با ساير جوامع بدون در نظر گرفتن موضع ضف ايران از جنبه هاي اقتصادي، نظامي، سياسي ابزار وجود مي نمودند.

تنظيم مي نمودند و بدون هماهنگي او حتي دست به اصلاحات داخلي كشور خود هم نمي زدند با يك چنين سخني مواجه شدند و شايد اين سخن در ذهن يك فرد مبتدي و غير فني در امور سياسي يك حرف ساده تلقي شود اما از ظنر حرفه اي هاي سياسي داراي بار بسيار منفي و از ديد ضد امپرياليست ها بسيار مثبت تلقي مي شود.

همين جمله اثرات بسيار شگرف در نوع نگرش مردم و ايران بعد از انقلاب اسلامي به كشورهاي قوي داشت و با توجه به اين اصل كه بايد جامعه به شكلي حركت نمايد و به قله هاي پيشرفت دست يابد كه هرگز كشورهاي قوي نتوانند خواسته هاي خود را بر كشور  ديكته و تحميل نمايند. اينها هم يكي پس از ديگري سطح بزرگ بيني را در ايرانيان بالا برد براي مثال اگر در قبل از انقلاب يك سرباز وظيفه در يكي از روستاها حركت مي كرد بسياري از مردم بواسطه بيم داشتن از آن خود را از مسير حركت اين سرباز دور مي كردند و چنانچه در مسير آن قرار مي گرفتند به نوعي ادب توام با ترس و حساب بردن بود.

خلق و خوي ايرانيان بر سياست خارجي جمهوری اسلامی ايران

بستر جغرافيائي كه در برگيرنده تنوع آب وهوائي سات و همچنين بسترهاي تاريخي چون عناصر باستاني فرهنگ ايراين به ورود تجدد به ايران و پيامدهاي فرهنگي همه و همه مي توانند در سياست خارجي نقش بسزائي داشته باشد كه ما از آن به خلق و خو در اين بحث از آن ياد مي كنيم.

بطور كلي عوامل موثر بر سياست خارجي هر كشوري را به دو دسته داخلي و خارجي مي توان تقسيم كرد در بين عوامل داخلي پاره اي جز عوامل پايدار و پاره اي ديگر مانند رژيم سياسي و نظام اقتصادي جز عوامل نيمه پايدار عوامل جغرافيائي تاريخي و فرهنگي بدليل ديرپائي و تاثير ژرفي كه مي گذارند جز عوامل پايدار محسوب مي شوند اگرچه در روابط ديپلماتيك دولتها در شرايط مساوي با يكديگر روبرو شده و مذاكره و برخورد مي كنند و براي حفظ ظواهر و اصول ديپلماتي تعصب خاصي حتي از طرف كوچكترين دولتها و رعايت تشريفات در نشان دادن حاكميتها مستقل و مساوي بكار برده مي  شود

ولي واقعيت امر اين است كه هر دولتي اهرمهاي قوي تر و منابع ملي وسيعتر باشد قادر خواهد بود نياز و اهداف خود را در صحنه سياست بين المللي پيش ببرد بنا به مراتب فوق جمهوري اسلامي كه داراي اهداف وسيع و گسترده در جهت حمايت از مستعصفين و حاكميت اسلام در سراسر جهان مي باشد

 

 

 

 

راهنمای خرید و دانلود فایل

برای پرداخت، از کلیه کارتهای عضو شتاب میتوانید استفاده نمائید.

بعد از پرداخت آنلاین لینک دانلود فعال و نمایش داده میشود ، همچنین یک نسخه از فایل همان لحظه به ایمیل شما ارسال میگردد.

در صورت بروز  هر مشکلی،میتوانید از طریق تماس با ما  پیغام بگذارید و یا در تلگرام با ما در تماس باشید، تا شکایت شما مورد بررسی قرار گیرد.

برای دانلود فابل روی دکمه خرید و دانلود  کلیک نمایید.

رایگان – اضافه به سبدخرید


برچسب‌ها :

مطالب مرتبط


ديدگاه ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + هشت =